Watanabe Kobo handmade watch “JSB-SSP” small second black dial [NW-JUM38SSP]
售罄
原价
Delivery Schedule
[Made-to-order] 3-4 weeks
You can feel the warmth and ingenuity unique to handmade...
Belt color is black
buckle part
camera back
Wearing (woman, arm circumference 13cm)
>
You can choose the color of the belt!
Notes on ordering and handling
Because it is not waterproof, please be careful when working on rainy days or around water.
Item Number NW-JUM38SSP
Function/Material [Movement] Quartz (made in Japan), 3 needles (small second at 6 o'clock)
[Case] ​​Brass (back cover is stainless steel)
[Belt] Genuine leather (cowhide)
[Windshield] Glass
Size/Weight [Case] ​​Diameter: Approx. 38 mm (Dial diameter: Approx. 30 mm) / Thickness: Approx. 10 mm
[Belt] Width: 20mm / Compatible arm circumference: Minimum approx. 12cm - Maximum approx. 17.5cm